آبان ۳۰, ۱۳۹۷ آموزش استفاده از لوازم آرایشی

آموزش آرایش حرفه ای کانتورینگ انواع صورت در ۳ مرحله


آموزش آرایش حرفه ای انواع صورت با کانتورینگ و هایلایت (۳ مرحله):

در محتوای آموزش اصول گریم و آرایش در این موضوع دقیق تر توضیح دادیم. در مجموع، کانتورینگ و هایلایتینگ تکنیک های آرایشگری و گریم هستند که با استفاده از سایه زنی از دو نوع، سایه روشن و سایه تیره، بنا بر حالت کلی صورت و رنگ پوست با به کار گیری لوازم آرایشی مناسب  به اصلاح و زیباتر کردن فرم صورت می پردازیم.

اما چگونه؟؟ الان اینا که گفته شد یعنی چه؟

این تکنیک آرایشگری رایج و کارآمد ، فقط چند مرحله ساده  دارد که با رعایت این نکات بهترین آرایشگر و زیباترین باشید! 

مراحل آرایش هایلایتینگ و کانتورینگ:

 1. شناسایی و تشخیص نوع صورت

 2. انتخاب و تهیه لوازم آرایشی مناسب

 3. هایلایتینگ و کانتورینگ

[:fa]اموزش گریم و آرایش هایلایتینگ و کانتورینگ[:]
آموزش هایلایتینگ و کانتورینگ
 • مرحله اول:

شناسایی و تشخیص نوع صورت

صورت انسان ها را بر ۸ نوع مختلف از نظر حالت آن ها می توان دسته بندی کرد. مانند:

 1. صورت ۸ ضلعی (الماس شکل)
 2. صورت قلب 
 3. صورت کشیده
 4. صورت بیضی
 5. صورت مستطیل
 6. صورت گرد
 7. صورت مربع
 8. صورت مثلث

با تشخیص درست فرم صورت و دانستن کم و زیاد بودن زوایای صورت میتوان محل درست و دقیق صورت را با تکنیک هایلایت و کانتورینگ به تعادل زیبا و مناسب برسانیم .

همانطور که در جریان هستید برای داشتن صورتی متعادل باید صورت به فرم بیضی که در زیبایی شناسی به صورتی متعادل معروف می باشد برسد که با استفاده از تکنیک های هایلایتینگ و کانتورینگ به این حالت باید صورت را برسانیم. پس گام اول که اهمیت بالایی دارد تشخیص فرم و حالت صورت مدل است.

[:fa]شناسایی فرم صورت جهت کانتورینگ، هایلایتینگ آرایش و گریم[:]
چگونه فرم صورت را نشاسایی کنیم؟
برای رسیدن به این سوال ، میتوان با پاسخ دادن به چند سوال ساده به نتایج درست و دقیق رسید. البته که تمامی این موارد و آموزشها نتیجه سالها تلاش و تجربه استاد حسین یزدی  می باشد و دال بر مطلق بودن آن نیست.

برای آغاز کار میتوان با این سوال شروع کرد:

آیا ارتفاع صورت مدل شما بیشتر از پهنای طبیعی صورت ( ۵ چشم کامل) می باشد؟

اگر جواب شما مثبت باشد باید یک سوال دیگری را پاسخ دهید: 

آیا پهنای فک و خطوط کناری چانه همچنین کناره های پیشانی مدل زاویه ای مربع گونه دارد؟

۱٫ بله : صورت مدل شما مستطیل می باشد(کشیده با پیشانی و چانه های عریض):

۲٫ خیر : صورت مدل شما کشیده می باشد(کشیده با پیشانی و فک های  کم عرض):

[:fa]اموزش ارایش صورت های کشیده[:]

 

و اگر جواب شما منفی باشد یعنی صورت مدل شما کشیده نیست  یعنی  کشیدگی صورت با پهنای آن برابر است.

سوال بعدی این است که آیا پهنای فک و خطوط کناری چانه حالت مربعی دارد (فک ها بیرون زدگی دارند) یا خیر؟

۱٫بله: صورت مدل شما مربع می باشد(کشیده نیست و عرض پیشانی و چانه ها زیاد هستند):

[:fa]اموزش ارایش صورت های مربع[:]

 

۲٫ خیر: صورت مدل شما دایره می باشد(کشیده نیست ، عرض پیشانی کم و عرض چانه نسبتا کم می باشد):،

 

 

[:fa]اموزش ارایش صورت های دایره[:]

و اگر  که ارتفاع صورت فقط کمی از پهنا بیشتر باشد، این سوال را باید پاسخ داد که آیا پهنای فک و خطوط کناری چانه حالت مربعی دارد یا خیر؟

۱٫ بله : صورت مدل شما مثلثی می باشد.( دقت کنید که چانه هم از خط فرضی فک، بیرون زده و نوک تیز می باشد.)

 

[:fa]اموزش ارایش صورت های مثلث[:]

۲٫ خیر : در این حالت این سوال پیش می آید که آیا خطوط کناری فک حالت گرد دارد؟

۱٫ بله: صورت مدل شما بیضی می باشد.( تقریبا کشیده، عرض چانه کم و عرض پیشانی کم)

[:fa]اموزش ارایش صورت های بیضی[:]

۲٫ خیر :  صورت مدل شما مدل لوزی می باشد(نسبتا کشیده، گونه ها عرض ترین بخش):

 

 اگر صورت نسبتا گشیده باشد، چانه ها کم عرض ، حالت گرد و پیشانی عریض باشد ولی وسط پیشانی به سمت پیایین آمده باشد:

[:fa]لوازم ارایش[:]
 • مرحله دوم

انتخاب و تهیه لوازم آرایشی مناسب

معرفی  لوازم آرایشی مورد نیاز:

۱- فوندیشن(foundation):
 
 به رنگ اصلي و زمينه اي كه بر روي صورت قرار ميگيرد تا بتوان به كمك آن انواع سايه هاي نامناسب و نامتعادل صورت را حذف كرد( لکه ها، جوش ها و…) و زمينه سايه كاري بهتر و روانتر را فراهم آورد، فونديشن اطلاق ميشود. به زبان خودمانی به معنی رنگ پایه و اصلی صورت بوده و تمام آرایش ها رو این رنگ نقش میبندند. با این رنگ رنگ های اضافه و دلخراش پوست را نیز از بین می بریم و پوست را یکدست میکنیم.
 
فوندیشن ها دارای ۳ نوع هستند:
۱٫۱- فوندیشن خشک
[:fa]اموزش لواز ارایشی - پنکیک[:]

همان پن کیک(PAN CAKE) هستند. کرم پودر هایی که با اسفنج ها مورد استفاده بر روی پوست قرار میگیرند. پن کیک ها بازتاب نور را میگیرند و نور را جذب میکنند. پن کیک ها پورد هایی فشرده اند که بر روی پوست هایی که چرب هستند خیلی خوب جواب میدهند چراکه بازتاب نور را میگیرند و پوست را یکدست نمایان میکنند. معمولا بسته بندی آن ها دایره ای شکل است.

۱٫۲- فوندیشن چرب
[:fa]اموزش لواز ارایشی - پن استیک[:]

همان پن ستیک (PAN STIK) هستند.  مناسب برای پوست های خشک. بر روی پوست با اسفنج ها قرار میگیرند و مانند پن کیک  پوست را یکدست نمایش میدهند و لکه ها چروک ها و… را حذف میکنند. 

۱٫۳- فون مایع
[:fa]اموزش لواز ارایشی -فونداسیون مایع[:]

 نسبتا به انواع ديگر فونديشنها پوشش مناسبتري دارند و بسیار برای یکدست کردن و اصلاح رنگ پوست مناسب هستند، البته اگر از برندهاي معتبر استفاده كنيم، براي زدن فون مايع هم بايد از قلم هاي مخصوص فونديشن  مایع استفاده شود تا به پوشش مناسبي دست يافت و مقدار قرار گرفتن فونديشن بر روي صورت را هم كنترل كرد و يكدست  بر روی صورت پخش كرد. فون های مایع را تقریبا می توان برای هر نوع پوست ( چرب و خشک) استفاده کرد.

 نسل جديد فون ها, فون هاي HD هستند كه با استفاده از پيگمنت هاي مخصوص رنگي ، توانسته با حجم استفاده بسيار پايين بر روي صورت ، بيشترين پوشش را بوجود آورد كه اكثر برندهاي معتبر، اين نوع فون ها را بصورت مايع هم روانه بازار كرده اند تا بتوان بوسيله ايربراش نتايج فوق العاده تري از پوشش و حجم فون قرار داده شده بر روي صورت ،بدست آورد.

۲- پالت (palette):

پالت ها ، همانطور كه از اسمشان معلوم است، مجموعه اي از رنگ هاي خاص و مورد نياز براي سايه كاري، هايلايت و كانتورينگ صورت مي باشند كه بصورت رنگ هاي فام و تركيبي در سيني مخصوصي قرار ميگيرند تا بتوان در تكنيكهاي مختلف از آنها استفاده كرد.

 مثلاً ميتوان به پالت درما اشاره كرد كه مجموعه اي از رنگ هاي طبيعي پوست ميباشد كه از روشن ترين آن w1 الي تيره ترين آن ها يعني w12 در آن وجود دارد كه قابليت دسترسي سريع تر به رنگ هاي مختلف طبيعي پوست را فراهم ميكند. بعنوان مثال بعدی، در پالت سوپرا ميتوان هم از رنگ هاي فام استفاده كرد و هم تركيبي، مثلا تركيب ١٠١ بعلاوه ٠٤٦ جهت انجام سايه كاري روي صورت يكي از رنگ هاي تركيبي مورد علاقه نويسنده اين مطلب مي باشد.

در ادامه ميتوان بيان كرد كه نحوه استفاده از انواع پالتها همانند فون ها مي باشد، چرا كه همانطور كه گفتيم، مقدار كمتري از انواع رنگ ها و فون ها مي باشند كه در سه سيني مخصوص جمع آوري شده اند تا دسترسي بهتر و سريع تري را براي ما در اجراي تكنيكهاي مختلف گريم فراهم آورند.

۲٫۱- پالت خشک
۲٫۱٫۱- پالت آکوا کالر(Aqua color):

این پالتها از جنس پن کیک و بصورت فشرده می باشند که برای استفاده این پالتها باید ابتداا قلم را مرطوب کرد و سپس بر روی رنگها بمالیم تا بتوان رنگ پالتها را بر روی قلمو اضافه کرد.

۲٫۲- پالت چرب
۲٫۲٫۱- سوپرا کالر(Supra color):

به پالت هاي رنگی چربی اطلاق ميشود كه شامل انواع رنگ ها از قبيل سه رنگ اصلي، رنگ هاي سرد و رنگ هاي گرم و … مي باشند و جهت سايه كاري بر روي صورت بسيار كاربرد دارند. پالت های سوپر کالر هم در انواع ٦ رنگ، ١٢ رنگ و ٢٤ در بازار موجود مي باشد که بنا بر نوع نیاز و میزان دقت کار می توناید تهیه کنید.

۲٫۲٫۲- درما کالر (Derma color):

این پالتها هم همانند سوپرا کالر میباشد با این تفاوت که رنگهایی از جنس رنگ پوست را شامل می شود و بیشتر در هایلایت و کانتورینگ استفاده میشود.

در انواع ۶ رنگ و ۱۲ رنگ با برندهای مختلف در بازار موجود می باشد.

۲٫۲٫۳- رژ لب (Lip stick):
این پالتها هم از جنس پن استیک می باشند ، متشکل از انواع رنگهای لب فانتزی و نرمال می باشد و جهت بزرگ و کوچک کردن سایز لب و تغییر رنگ آن از این پالتها استفاده می شود.
۲٫۱- پالت پودری

جعبه رنگی است متشکل از ظرف های کوچک که رنگدانه های پودری به صورت کامپکت در آن قرار دارد و بهتر است بر روی پن استیک و قطعه های سینمایی از این گونه پالتها استفاده شود.

آموزش استفاده از لوازم آرایشی
 • مرحله چهارم:

قسمت بندی قسمت های صورت

بنا بر نوع صورت، باید بخش های مختلف را برای هایلایت کردن و کانتور کردن مشخص نمود. همانطور که پیش تر گفته شد به طور کلی قسمت هایی از صورت که بیرون تر و بزرگ تر دیده میشود را تیره و بخش هایی که فروع رفتگی وجود دارد را روشن میکنیم.

صورت های کشیده و بیضی
۱- کانتورینگ صورت های بیضی

صورت بیضی تناسب زیادی دارد و ارتفاع آن ۱٫۵ برابر عرض آن میباشد و ما از کانتور استفاده میکنیم تا صورت رابرجسته و متعادل تر کنیم.

صورت را با مرطوب کننده و کرم پودر آماده میکنیم. 

هایلایت کردن:

در پیشانی صورت بیضی شکل باید بیشتر به سمت بالا برویم و بهتراست به حالت قوس دار و یا نیم دایره پیشانی را بکشید و سپس برای هایلایت بینی آن را به سمت پایین بکشید وسط چانه و گوشه های بینی را هایلایت میکنید و در آخر هم بیرون دهان و بیرون فک را هایلایت میکنیم که باعث میشود لب ها رو به بالا برود .

کانتور کردن

برای انتخاب رنگ کانتور پیشنهاد میکنیم از رنگ های خیلی متالیک و خیلی گرم دوری کنید. رنگ های قهوه ای میتواند انتخاب مناسبی باشد که این رنگ هم خنثی باشد و هم به راحتی روی صورت بخوابد آرایش را خیلی غلیظ نکنید.

با استفاده از قسمت نوک و لبه ی شوت بیرون گونه را بکشید سپس به سراغ گوشه های پیشانی بروید این کار باعث می شود خط رویش مو را کوچکتر و صورت را بیشتر نشان دهد کار بعدی تمرکزروی شکل و کانتور بینی هست. حالا یکم بیرون فک را کانتور میکینم

ترکیب کردن:

اکنون هم هایلایت و هم کانتورینگ را انجام دادیم و زمان محو کردن آرایش رسیده.

به قسمت مرز های تیرگی و روشنی بروید. با شوت فشار بیشتری را وارد کنید و بیشتر حرکت کنید اکنون روشنی و تیرگی ها باهم ترکیب شدند و به سراغ تثبیت میرویم.

تثبیت کردن

برای تثبیت از پودر تثبیت کننده استفاده میکنیم تا ارایش را در سرجای خود نگاه دارد. با حرکات فشاری سبک شوت را روی صورت می غلتانیم و شوت را نمیکشیم این کار برای نگه داشتن آرایش برای مدت طولانی بسیار مهم است و برای اتمام کار از رژگونه و برنزر استفاده کنید تا کار کانتورینگ تکمیل شود.

۲- کانتورینگ صورت های دایره ای( گرد)

در یک صورت گرد ارتفاع و پهنای صورت باهم برابرهستند بنابراین ما باید طول وسط صورت را هایلایت کنیم و اطراف را هم کانتور کنیم تا صورت باریکتر به نظر بیاید.

هایلایت کردن

در ابتدا صورت را با مرطوب کننده و کرم پودر آماده می کنیم محصولات زیادی برای هایلایت کردن مثل: مداد ، پودر،  کرم و..

کمی هایلایت بر میداریم و درست وسط پیشانی ، وسط بینی و چانه میزنیم یک ایکس (x) در وسط چانه میزنیم و زیر چشم ها را هایلایت میکنیم. باید این هایلایت را بلند بکشیم. این هایلایت را روی گونه هم می زنیم.

کانتور کردن

اکنون  باید قسمت های گرد ، باریکتر به نظر بیاید . بهترا ست از ته رنگ سرد و خاکستری برای کانتورینگ استفاده کنیم  و از رنگ های گرم و براق استفاده نکنیم.

از قسمت گوش شروع میکنیم و به سمت پایین می کشیم که صورت را لاغر نشان دهد و گردی های صورت را بگیرد . باید شقیقه ها را به صورت سی  انگلیسی کوچک (c)کانتور میکنیم .

قسمت های گرد را حسابی باریک میکنیم و میخواهیم بینی راهم کمی باریکتر کنیم و باید اطراف آن را کانتور کنیم و فقط از نوک شوت استفاده کنیم  یک خط صاف و نرم بکشید و کمی هم زیر نوک بینی بزنید که سربالا تر بیاستد

ترکیب کردن

میخواهیم با ترکیب این خطوط یک ظاهر یکدست نرم، درست کنیم. شوت را میچرخانیم تا مواد در جایی که هست بماند تا خطوط نرم تری را داشته باشیم .

هایلایت را کاملا محو کردیم اکنون سراغ کانتور می رویم تا در محدوده ی خودش محو کنیم ، شوت را باید به سمت پایین بکشید تا خط فک نرم تر شود سپس میتوانید شوت را به سمت بالا بکشید تا کانتور ها را محو کند و باعث شود تمام خطوط نرم شود ، به سمت خط رویش مو میکشیم تا بین روشن و تیرگی را کمتر کنیم بینی را به سمت گوشه ها میکشیم تا کاملا با هم ترکیب شوند

تثبیت کردن

درپایان باید با پودر تثبیت کننده همه چیز را تثبیت کنید به لب ها و گونه هایتان نیز کمی رنگ اضافه کنید.

آموزش کانتورینگ صورت های مربع
۳- کانتورینگ صورت های مربعی شکل

کانتورینگ صورت مربعی

در صورت مربع ، شقیقه ها ، گونه ها و خط فک همه در راستای یک خط هستند و فاصله آنها تا وسط صورت تقریبا یکی می باشد.

هدف ما در صورت مربعی گرد کردن و نرم کردن زوایا هست.

هایلایت کردن

 ابتدا با مرطوب کننده یا کرم پودر سبک صورت را آماده هایلایت کردن میکنیم.

ابتدا شوت را با یک محصول کرمی ، تمیز میکنیم از وسط پیشانی با نوک شوت به سمت بالا خط میکشیم.

در ادامه چانه را به سمت پایین میکشیم تا صورت کشیده تر شود برای وصل کردن این دو ، یک خط کوچک وسط بینی میکشیم.

برای هایلایت کردن زیر چشم ها از گوشه ی داخل شروع کنید و به سمت پایین و بیرون بکشید.

برای بهتر شدن،  بالای استخوان گونه و گوشه های لب را هم هایلایت میکنیم. حال با هایلایت کردن توانستیم صورت را کشیده تر کنیم و صورت آماده است تا با کانتور ، زوایای دور را کمی نرم تر کنیم.

کانتور کردن

برای انتخاب رنگ کانتور باید مراقب باشیم که خیلی نارنجی یا براق نباشد چون تاثیر غلط اندازی روی صورت میگذارد. ما یک رنگ بیس کانتور را برمیداریم و آن را در راستای خط فک میکشیم و سپس یک خط زیر خط گونه میکشیم و با نوک شوت در راستای خط کنار بینی تا نوک آن بکشید در راستای کنار بینی باید هر چیز را ترکیب و خط وسط را نرم تر کنیم.

تمرکز ما نگه داشتن نقاط نورانی با فشار دادن مواد کانتور داخل پوست می باشد.

ترکیب کردن

 ابتدا قسمت روشن را ترکیب میکنیم زیرا محو کردن تیرگی داخل قسمت های روشن بسیار ساده تر می باشد. در ادامه قسمت های تیره را با قسمت های روشن ترکیب میکنیم با حرکت به سمت بالا آن را محو می کنیم  وهمچنین خط فک را به داخل گردن می کشیم

تثبیت کردن

در مرحله پایانی برای تثبیت کانتور از پودر تثبیت کننده استفاده میکنیم که باعث می شود ماندگاری هایلایت بیشتر شود.

از نوک خط گونه شروع میکنیم و شوت را به سمت پایین صورت میچرخانیم و به جاهای دیگر ضربات آرام میزنیم بعد از اتمام این مراحل برای اینکه کمی صورت را گرم کنیم میتوانیم برنزر و رژگونه به آن اضافه کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *